Bądź indywidualistą w morzu przedsiębiorców - z formlive.pl

Co powinieneś wiedzieć o trawach ozdobnych do ogrodu?

Magdalena Wójcik 2022-09-23 0 komentarzy
Co powinieneś wiedzieć o trawach ozdobnych do ogrodu?

Las i ogród to naturalne miejsca do odpoczynku, rekreacji, kontemplacji natury, uprawy drzew i roślin. Posiadanie tego rodzaju przestrzeni przy domu stanowi jedną z głównych potrzeb ludzi od tysięcy lat.

O ogrodach należy pamiętać o każdej porze roku, nie tylko w okresie kwitnienia pachnących kwiatów, ale również jesienią i zimą. Sadząc rośliny całoroczne i sezonowe można uzyskać bardzo interesujące efekty. Polecane są trawy ozdobne do ogrodu, np. takie, jakie ma sklep Las i Ogród.

Mistrzami w dziedzinie ogrodnictwa byli przez wiele stuleci Japończycy. Starannie urządzona przestrzeń, w której każde drzewo i kwiat było wymownym symbolem jakiejś bliskiej właścicielowi parku idei (w tym sensie japońska sztuka ogrodnicza może stanowić poniekąd odpowiednik malarstwa europejskiego z okresu jego złotego wieku), stanowiła zazwyczaj otoczenie konstrukcji o niebagatelnym znaczeniu dla kultury kraju Wschodzącego Słońca, jakim był pawilon herbaciany. Kult herbaty był równie ważny, co kult ogrodnictwa i na wiele wieków czarny napój i kompozycje roślinne zawłaszczyły wyobraźnię mieszkańców wysp, w nie mniejszym stopniu niż haiku czy, współcześnie, manga.

Co jest potrzebne do stworzenia miejsca, w którym zarówno domowe, jak i egzotyczne gatunki roślin będą się czuły u siebie? Oprócz odpowiedniej przestrzeni, czasu oraz środków to także wiedza. Można ją zdobywać odwiedzając ogrody botaniczne, jak ten w podwarszawskim Powsinie.

Interesujące przykłady traw ozdobnych i kompozycji kwiatowych można spotkać w londyńskim Regent Parku, gdzie nierzadko towarzyszą im tabliczki z nazwą gatunkową, stanowiąc tym samym ważną bazę wiedzy i inspirację dla osób, chcących posadzić te same rośliny we własnym ogrodzie. 

Skomentuj artykuł jeżeli dowiedziałeś się czegoś ciekawego...